Energia geotermalna

Energia geotermalna
CE Polska szlachetka.com.pl/kompleksowe-uslugi-obsluga-ksiegowa

Pozyskiwanie energii geotermalnej opiera się na przetworzeniu energii, która pochodzi z wnętrza ziemi. Ten rodzaj energii jest najbardziej popularny na obszarach o wysokiej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej.

Surowce, które wykorzystywane są w energii geotermalnej można wyróżnić na niskotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe. Te pierwsze mogą być od razu przyłączone do instalacji grzewczej. W przypadku surowców wysokotemperaturowych wymagana jest odpowiednia przeróbka. Dzięki energii geotermalnej można ogrzewać zarówno domy, jak i szklarnie czy fabryki.

Zastosowanie mają również wody geotermalne. Są to wody opadowe, które natrafiając na magmę czy lawę, mają możliwość ogrzania się do wysokich temperatur. Jednakże wykorzystanie wód geotermalnych jest dość ograniczone. Pod uwagę brana jest m.in. głębokość odwiertu, jaka jest konieczna do znalezienia źródła. Ponadto wody geotermalne muszą charakteryzować się odpowiednim zasoleniem.

W Polsce wody geotermalne najczęściej pozyskiwane są z porowatych skał. Niekiedy stosowane są głębokie odwierty, które umożliwiają pozyskanie gorących wód.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *