Energia słoneczna

www.krakowrazem.pl

Energia słoneczna wykorzystywana była już od dawna. Służyła przede wszystkim produkcji żywności. Obecnie energię słoneczną wykorzystuje się do pozyskania energii elektrycznej oraz cieplnej. Stosowanych jest kilka możliwości systemowych.

Jedną z nich są słoneczne technologie termiczne. Ich działanie polega na przetworzeniu energii słonecznej w mechaniczną, a następnie elektryczną. W systemie tym wykorzystuje się specjalne lustra, których głównym celem jest skupienie światła słonecznego. Takie systemy montuje się przeważnie w ciepłym klimacie, ponieważ do działania systemu wymagana jest duża ilość słońca.

Innym rozwiązaniem są słoneczne technologie fotowoltaniczne. Znane są też pod nazwą baterii lub ogniw słonecznych. System ten działa także w dni pochmurne, jednakże cechuje się wysokim kosztem budowy. W budownictwie dużą popularnością cieszą się pasywne technologie słoneczne. W budynkach montuje się m.in. duże powierzchnie szklane. W tego typu rozwiązaniach istnieje także konieczność zaprojektowania odpowiedniej wentylacji, która rozprowadzi ciepło po całym budynku, a jednocześnie zapobiegnie przegrzewaniu.

Częstszym rozwiązaniem są słoneczne systemy grzewcze. W tej technologii stosuje się słoneczne kolektory, które służą do ogrzewania wody lub pomieszczeń. Ze względu na funkcjonalność oraz typ budowy, kolektory można podzielić na płaskie oraz próżniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *