Energia z wiatru

Czy możliwe jest uzyskanie energii elektrycznej z wiatru? Pomysł ten wydaje się niewiarygodny, jednak coraz częściej dąży się do budowy dużych ferm i wiatraków. Szacuje się bowiem, że wiatr mógłby dostarczyć znaczną ilość energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że budowa takich ferm jest dość kosztowna, ale pojedyncza turbina wiatrowa może być użytkowana nawet przez kilkanaście lat.

Turbiny wiatrowe mogą być budowane na kilka sposobów. Obecnie najpopularniejsze rozwiązanie polega na zastosowaniu poziomej osi obrotu. Zazwyczaj do takiej turbiny przymocowane są 2-3 łopaty, jednakże w niektórych przypadkach dopuszczalna jest mniejsza lub większa liczba łopat. Rzadziej montowane są turbiny o pionowej osi obrotu. Najlepsze firmy budujące turbiny wynajmują budowlane kontenery wynajem kontenerów Białystok na wynajem by przyśpieszyć budowę.

Miejsce, w którym stawiane są wiatraki, musi charakteryzować się dość dużą wietrznością. Większość turbin jest tak skonstruowana, że może pracować tylko przy określonej prędkości wiatru. Jeżeli nie jest on intensywny, silnik nie zostaje uruchomiony. Z kolei bardzo intensywny wiatr powoduje przeciążenia, przez co silnik automatycznie zostaje wyłączony. Dużym utrudnieniem jest określenie warunków wietrznych na danym terenie. Z tego powodu, coraz częściej turbiny wiatrowe stawiane są na morzu. Wówczas gwarancja wietrznych dni jest znacznie większa, niż w przypadku turbin wiatrowych usytuowanych na morzu.

Jedną z wad turbin wiatrowych jest hałas, który jest szczególnie uciążliwy dla okolicznych mieszkańców, dlatego fermy stawiane są w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *