Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych

www.insion.pl Biuro Rachunkowe Numeratis Sp. z o.o Ul. Lelewela 33 (biurowiec przy CH Arpol), 87-100 Toruń Drukarnia Booklet https://booklet.pl/ naklejki i etykiety samoprzylepne

Do produkcji energii odnawialnej wykorzystuje się następujące surowce: biomasę (np. drewno, odpady poszczególnych gałęzi przemysłu), biopaliwa, biogaz, odpady stałe. Na coraz większą skalę stosowana jest energia geotermalna, wiatrowa, słoneczna czy wodna. Każda z nich posiada zarówno wady, jak i zalety.

Energetyka wodna staje się coraz popularniejsza w wielu krajach. Poszczególne państwa dążą do jej rozbudowania, tworząc m.in. elektrownie przepływowe lub zbiornikowe. Zainteresowanie energią wodną jest na tyle duże, że w niektórych krajach istnieją plany zbudowania mniejszych, lokalnych elektrowni.

W przypadku energetyki wiatrowej i słonecznej są spore ograniczenia. Zazwyczaj dotyczą one niestabilnych warunków atmosferycznych. Ponadto zbudowanie elektrowni wiatrowej stwarza zagrożenie dla środowiska naturalnego. Podczas pracy wiatraków generowany jest hałas, który jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Z tego powodu zaleca się, aby elektrownie wiatrowe były budowane w określonej odległości od gospodarstw domowych.

Zaletą biomasy jest jej wysoka dostępność oraz łatwość uzyskania. Warto jednak zauważyć, że spalanie biomasy wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Biomasa może być wykorzystana jako samodzielny surowiec do pozyskania energii. Dotyczy to niemal wyłącznie mniejszych elektrowni. W większości przypadków biomasa mieszana jest z innymi paliwami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *