Tradycyjna benzyna czy biopaliwo?

www.thegp3blog.com

Otrzymywanie biopaliw cieszy się dużym zainteresowaniem wielu kierowców. Jest to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnej benzyny. Biopaliwa można uzyskać, w wyniku przetworzenia surowców roślinnych. Obecnie produkuje się metanol, etanol oraz bioolej. Metanol może być bezpośrednio wykorzystany jako paliwo silnikowe. Otrzymanie metanolu jest jednak dość kosztowne, ponadto istnieją przypuszczenia o jego rakotwórczym działaniu. Z tego powodu, zastosowanie metanolu jest dość ograniczone. Niewątpliwą zaletą metanolu jest to, że posiada większą wartość oktanową, w porównaniu do paliwa pozyskanego z ropy.

Etanol i bioolej, przed użytkowaniem, należy poddać specjalnym procesom, zachodzącym w specjalistycznych instalacjach. Kierowcy, którzy posiadają samochód z silnikiem diesla, mogą stosować bioolej. Biopaliwa poddawane były wielu testom, które miały wykazać ich skuteczność, a także wpływ na pracę silnika.

Obecnie wyróżnia się biopaliwa I, jak i II generacji. Do pierwszej grupy zaliczają się wszystkie te, które są otrzymane z biomasy lub tłuszczów zwierzęcych bądź roślinnych. Biopaliwa II generacji pozyskiwane są z surowców, które nie mogą być spożyte przez zwierzęta i ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *